Kapsejladsregler

Husk kapsejladsregel Kursus torsdag d. 25 april 2019 kl. 1900 i klubhuset.

Kim Kristensen gennemgår grundreglerne og de situationer deltagerne ønsker.

Mvh. Kragenæs Sejlklub

Udgivet i ks | Kommentarer lukket til Kapsejladsregler

Bådisætning 2019

Fredag d. 3. maj 2019 Fælles bådisætning.

Vi begynder på Kragenæsvej kl. 7.00- Store både først.

Derefter Pieren,også store både først.

Forplejning er indregnet i prisen.

Tilmelding på opslag i klubhuset

Eller til Helge Ostermann. Mail: helge@ostermann.dk   Tlf: 51543040

 

 

 

 

 

Udgivet i ks | Kommentarer lukket til Bådisætning 2019

WHF Kursus

KRAGENÆS SEJLKLUB.

VHF KURSUS.

Vi afholder VHF kursus i klubhuset på følgende dage:

Mandag den 18.03.2019.

Fredag den 29.03.2019.

Mandag den 01.04.2019.

Fredag den 05.04.2019.

Mandag den 08.04.2019.

Fredag den 12.04.2019.

Mandag den 15.04.2019.

Mandag den 29.04.2019.

Prøve Torsdag den 02.05.2019.

Alle dage er mødetid kl. 19.00

Tilmelding til kurset senest den 15.03.2019. til Helge Ostermann på mail:

helge@ostermann.dk eller telefon: 51543040.

På første undervisningsaften indbetales gebyr for kurset kr. 1500,00.

Herudover kommer prøvegebyr ca. kr. 600,00.

Underviser: Bent Hansen.

Håber at se dig på kurset.

Mvh. Kragenæs Sejlklub.

 

Udgivet i ks | Kommentarer lukket til WHF Kursus

Beretning

 Beretning kragenæs sejlklub 2018

Udgivet i ks | Kommentarer lukket til Beretning

Stormen Alfrida

Billeder fra havnen under stormen Alfrida: http://www.ks-sejlklub.dk/galleri/stormflod-januar-2019/

Udgivet i ks | Kommentarer lukket til Stormen Alfrida

Tirsdagshygge

Tirsdagshygge starter igen 8 januar kl. 19.00

Derefter hver tirsdag i første kvartal.

Vi ses.

Udgivet i ks | Kommentarer lukket til Tirsdagshygge

Havvindmøller

Havvindmøller

Udgivet i ks | Kommentarer lukket til Havvindmøller

Kystnære havvindmøller

Pænt nej tak! – Til kystnære havvindmølleparker

Kragenæs Sejlklub har som bekendt siden 2014 ført an i indsigelserne mod
ødelæggelse af natur- og rekreative værdier i indre farvande og langs vore
kyster projekter som følge af etablering af kystnære havvindmølleparker.
Vore indsigelser omfatter både statens udbud og etablering af kystnære
havvindmølleparker efter Åben-dør-Princippet (Private projekter).

Se mere her: http://www.ks-sejlklub.dk/kystnaere-havvindmoeller-2/

Udgivet i ks | Kommentarer lukket til Kystnære havvindmøller